Jak napsat motivační dopis

1. února 2016 v 22:25 | Violet |  Kecy
Tak jsem se konečně vzpamatovala po minulém týdnu a hurá si hledat práci. Jenže jak na to? Motivační dopis jsem psala asi stomilionkrát, ale pořád nevím, co psát. Asi to bude tím, že se snažím pokaždé napsat trochu něco jiného, jenže jak, když nemám žádné znalosti a dovednosti...skoro.

A zas jsem se musela rozčílit nad tím, co se píše na webových stránkách. 5 let zaměstnána v jedné firmě, poté 8 let v druhé, byla bych schopná něco zajímavého napsat. Ale to bych musela začít pracovat v době, kdy jsme chodila do první třídy.


A takových motivačních dopisů a návodů, jak napsat životopis, je na internetu hromada.

Stačilo trochu úsilí a našla jsem, co jsem hledala! Ukázku, jak napsat motivační dopis, jako absolvent.
Bohužel... motivační dopisy jsou asi pouze pro vysokoškoláky, nejlépe pro ty, co ukončili magisterské studium.

Ale jelikož já nehledám místo, které je vhodné pro vysokoškoláka, čtu dál. Přeci jen je to absolvent a nemá nic moc zkušeností, a je to psané pro průměrného absolventa.

Průměrný absolvent v dnešní době má za sebou skvělé výsledky na škole, výhry v různých soutěží, několikaletý pobyt v cizině a samozřejmě vedení nějakého klubu, který je hrozně oblíben.
To se nepředpokládá, že někdo, kdo do svých 19 nic nedokázal si nebude hledat, jak napsat životopis? Protože kdybych vyškrtala všechny tyto věci, tak tam nezbude vůbec nic, kromě pozdravu.

Ale už dokážu nějak dát dohromady, co jsem poskládala ze všech možných stránek a nějak jsem si odůvodnila, co tam psát. Sice mi jeden malinký motivační dopis zabere klidně dvě hodiny, ale co už :)) Až se to pořádně jednou naučím, určitě budu psát dokonalé motivační dopisy jako nikdo jiný, tak proč si to necvičit na lidech, které nejspíš stejně nikdy neuvidíte. Tedy nemít jasný pohled na to, co chci dělat, tak nevím, co bych si počala. Možná půjdu nakonec vážně pracovat do mekáče...

Rozhodně jsem pochytila takové ty nejdůležitější body :))

1. Slušný pozdrav (yep!!)
Ze začátku mi to přišlo divné, ale teď už oslovení "Vážená paní, pane", beru jako něco nsprosto normální, co někdy omylem napíši i svým přátelům :))

2. První odstavec většinou věnuji tomu, kde jsem přišla na pozici a podobně. Pak pokračuji s tím, kde jsem pracovala, proč tu práci chci dělat, co mě na tom baví. Nechci to přehánět, takže info, že jsem na toto téma měla i maturitní práci si nechávám pro sebe (podle mě blbost, ale nechce se mi to tam dávat, uřž jen z toho důvodu, že nedopadla tak skvěle a nic si z toho nepamatuji, co kdyby se na ni náhodou zeptali). Na stránkách prace.cz píší, že váš životopis musí být něčím originální. Napsat, že máte rádi zvířata je na nic, ale pokud třeba skáčete s padákem, lezete po skalách, tak to tam rozhodně napište... no nevím, co když ani to nedělám?

3. Většinou pod nějaký ten odstavec píši, že pokud bych je zaujala ať se mi oznou na telefon a uvedu telefon rovnou do mailu. Dále napíši, že přikládám životopis (ani nevím, proč to tam píši...někdy pro to, aby to bylo delší - nemám ráda odstavce s jednou větou) a něco v tom smyslu "S přáním hezkého dne" a podobně :)) Pak se podepíši.

Myslím si, že není od věci, když někdo bydlí daleko a musí dojíždět, tak naznačit, že problémy s dopravou nehrozí, a to ani v zimě. Tohle naštěstí nemusím moc řešit, jen jednou nebyli nadšení už jen z toho, že nebydlím v Praze. Prostě všude po vás chtějí, abyste byli flexibilní, ale napsat to tam, hned je to kýč.

Poté vše po sobě zkontrolujte, hodněkrát a nacpěte to někomu, aby si to přečetl. A tohle platí i pro asociály a lidi, kteří nesnášejí kritiku, já jsem například obojí. Nebo zkuste někoho sehnat na netu :)) Nezkoušela jsem ale možná to není špatný nápad.

Nezapomeňte přiložit životopis (má specialita), ve kterém nemáte vlastně vůbec nic a ještě jednou si to po sobě přečíst, zadat adresu, zavřít oči a odeslat :)) :D

Začala jsem to jaksi chápat teprve po tom, co jsem narazila na návod od člověka, který měl podobnou zkušenost. Sice měl vyšší cíl, ale vyšlo mu to. A chtěla bych mu aspoň takhle poděkovat protože už si nepamatuji jeho stránku, jinak bych mu snad i napsala :D

Pokud jsem něco vynechala nebo tam mám naprostou hovadinu, prosím, abyste mě informovali, chyby dělám často, ačkoli nerada, ale ráda se přiučím :)) Všem, kteří jsou na tom podobně jako já přeji pevné nervy a ať to nevzdávají :)) Hwaiting!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama